Gdańsk to jedno z najwspanialszych polskich miast. Stolica województwa pomorskiego, położona nad Morzem Bałtyckim każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów z kraju i z zagranicy. Bogata infrastruktura turystyczna oferuję gościom usługi na najwyższym poziomie. Zatoka Gdańska umożliwia korzystanie z wielu pięknych plaż oznaczonych Błękitną Flagą, co pozwala odczuć wszelkie zalety kurortu w środku wielkiej metropolii.

Odwiedzający to miasto nie zawsze nastawieni są na odpoczynek lub rozrywkę. Nierzadko głównym celem podróży jest zwiedzanie i poznawanie historii, a w tym przypadku Gdańsk ma się czym pochwalić. Zabytki w Gdańsku występują niemal w każdej części miasta. Najwięcej z nich znajdziemy na Głównym Mieście i Gdańskiej Starówce. Przyjrzymy się zatem tym lokalizacją.

Droga Królewska

Trakt Królewski to jedna z głównych atrakcji na mapie turystycznej Gdańska. To właśnie tędy królowie polscy wjeżdżali do miasta. Towarzyszył im orszak króla, a całe wydarzenie miało uroczysty charakter. Idąc Drogą Królewską, napotkamy najciekawsze zabytki w Gdańsku.

Ratusz Głównego Miasta

Ta renesansowo-gotycka budowla do 1921 roku była siedzibą władz miasta. W przeszłości w Sali Białej odbywały się tutaj królewskie audiencje. W Sali Czerwonej urzędowała Rada Miejska. Sufit i ściany wewnątrz pomieszczeń ozdabiają obrazy, które nadają iście królewski wystrój.

Dwór Artusa

Wybudowana w XIV wieku siedziba Bractwa św. Jerzego, jako miejsce zrzeszające najbardziej wpływowych mieszkańców. Nazwa pochodzi od legendarnego króla Artura. Podobne miejsca budowano w innych zakątkach ówczesnej Europy. Po pożarze w XVI wieku władze odbudowały Dwór Artusa, który z czasem stał się miejscem spotkań bractw kupieckich. We wnętrzu znajdziemy najwyższy w Europie piec z kafli oraz liczne modele statków.

Fontanna Neptuna

Powstała w XVII wieku fontanna umieszczona jest naprzeciwko Dworu Artusa. Antyczny bóg morza umieszczony w środku fontanny to często kojarzona z miastem rzeźba. Oglądając zabytki w Gdańsku, turyści, a zwłaszcza ich młodsza część, chętnie utrwalają spotkanie z Neptunem pamiątkowym zdjęciem.

Bazylika Mariacka

Zwana często “Koroną Gdańska” bazylika to największa ceglana budowla sakralna w Europie. W jej wnętrzach znajdziemy piękny pozłacany ołtarz, a także niezwykły kilkusetletni zegar astronomiczny oraz potężne organy. Warto udać się na szczyt wieży mariackiej, z której możemy podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Polecamy również zajrzeć do kościołów św. Katarzyny i św. Ducha, chociaż są znacznie mniejsze od Bazyliki Mariackiej, to stanowią równie interesującą część historii miasta.

Wielki Młyn

Zabytkowy średniowieczny młyn, to miejsce, które warto zobaczyć. Zwłaszcza, jeśli lubimy bursztyn. Znajduje się tu oddział Muzeum Gdańska, a mianowicie Muzeum Bursztynu. Ciekawie zaaranżowana wystawa to miejsce, gdzie podziwiać możemy piękne wyroby z tego niezwykłego materiału a także poznać historię “złota północy”.

Brama Żuraw

Jedyny tego typu obiekt w Europie, który zachował się do dzisiaj. Z pewnością stanowi jeden z symboli miasta. Wybudowany w XV wieku w przeszłości służył jako dźwig portowy. Większość pocztówek z Gdańska przedstawia nam tę wspaniałą konstrukcję, która niegdyś odgrywała ważną technologiczną rolę przy rozładunku i załadunku towarów na statki. Spacerując wzdłuż Motławy, nie da się nie zauważyć potężnej bramy dźwigowej. Jako że Brama Żuraw to jedna z filii Narodowe Muzeum Morskiego w Gdańsku, można ją obejrzeć od środka w określonych godzinach.

Miasto Gdańsk pełne zabytków

Zabytki w Gdańsku oferują z pewnością moc wrażeń. Każdy może znaleźć tutaj kawałek historii, która go urzeknie. Będąc w tym wspaniałym mieście, nie sposób przejść obojętnie obok zabytkowych budynków. Kiedy bardziej szczegółowo zagłębimy się w ich przeszłość, zrozumiemy, że Gdańsk to nie tylko nowoczesne miasto z dostępem do morza, ale również zabytkowe budynki, w których odbywały się najistotniejsze dla miasta wydarzenia, które wywarły wpływ na dalsze losy tego kulturalnego centrum północnej Polski.