Wigilia nad morzem to piękny pomysł na spędzenie świąt Bożego Narodzenia. Chociaż tradycyjnie wiele osób łączy te święta z rodziną i domem, może czasami z górskim kurortem, to coraz więcej nas wybiera się w okresie świątecznym nad morze, aby celebrować Boże Narodzenie w inny, mniej popularny sposób, a przy okazji poznać tradycję Pomorza.
Bałtyk zachwyca i latem i zimą. Wigilia nad Morzem Bałtyckim może być wyjątkowym doświadczeniem, które łączy tradycje świąteczne z charakterystycznymi elementami kultury Pomorza. Przyjrzyjmy się zatem tradycji i zwyczajom związanym z Wigilią na wybrzeżu Bałtyku.
Wigilia nad morzem
Pomorze, jako region jest historycznie zróżnicowany. Repatrianci, którzy zasiedlali Pomorze po II wojnie światowej, przywozili ze sobą swoje rodzinne tradycje kulinarne i świąteczne, przez co przyczynili się do różnorodności potraw i zwyczajów obchodzenia świąt na tym obszarze. W większości przypadków są to naleciałości kuchni wschodniej i kresowej. Pomorze z uwagi na bliskość akwenu morskiego słynie z ryb słonowodnych takich jak śledzie, które w autochtonicznej kuchni serwowane były na wiele sposobów. Wigilijny karp zagościł na wigilijnym stole nad Bałtykiem w zasadzie dopiero za czasów PRL. Podobnie jak barszcz czerwony, który na tamtych terenach, w niektórych domach do dzisiaj dumnie zastępuje zupa grzybowa. Dzięki napływowi Kresowiaków, jak również pozostałościom wpływów niemieckich i obecności Kaszubów, Pomorze stało się miejscem, gdzie można znaleźć różnorodność smaków i tradycji świątecznych. Dlatego Wigilia nad morzem może naprawdę pozytywne zaskoczyć.
Ryby na kolację wigilijną
Jak wspomnieliśmy, ryby odgrywają ważną rolę w kuchni nadbałtyckiej, a także w wigilijnym menu Pomorza. Smażona ryba, szczególnie dorsz, sandacz lub płastuga, jest tradycyjnym daniem. Ryby te są często serwowane z sosem chrzanowym. Warto spróbować lokalnych ryb i dań rybnych, takich jak barszcz rybny. Jest to danie charakterystyczne dla regionu i jest podobne do tradycyjnych zup rybnych, ale przygotowywane na bazie wywaru rybnego. Barszcz rybny jest podawany z dodatkiem ryb lub rybnych klopsików. Pysznym daniem świątecznym są także pierogi z rybnym farszem.
Chociaż karpie były hodowane już w średniowieczu, to jak już wspomnieliśmy karp na wieczerzy wigilijnej, to taka nowa, świecka tradycja ukuta w czasach PRL-u. Na wigilijnych stołach Pomorza ten pomysł się przyjął i dziś można znaleźć wiele przepisów na smażonego karpa z różnymi dodatkami, takimi jak cebula, pomidory czy warzywa.
Słodkie przysmaki świąteczne Pomorza
Słodycze domowej produkcji to obligatoryjna część menu wigilijnego na Pomorzu. I tu pojawiają się śliwki wędzone, popularna przekąska, owoce podaje się suszone lub wędzone. Oprócz tego popularne są także makówki, tradycyjne ciasto świąteczne, przygotowywane na bazie maku, miodu i orzechów. Piernik pomorski to z kolei ciasto przyrządzane z miodu, przypraw korzennych i mąki. Jest ono aromatyczne i bogato ozdabiane lukrem.
Zdecydowanie kaszubskim akcentem są zaś śpichrzówki. Jest to rodzaj ciasteczek, które pojawiają się na wigilijnym stole i cieszą się ogromnym wzięciem, gdyż są chrupiące i aromatyczne, a ich smak można urozmaicić dodatkiem przypraw, takich jak imbir czy anyż.
Oprócz tego, że jest blisko do naszego pięknego Bałtyku, Wigilia nad morzem nie różni się zasadniczo, gdyż stół nakryty jest tradycyjnie, stoi na nim 12 potraw, a przy stole najważniejszą jest miłość i atmosfera, w której zasiadający dzielą się opłatkiem.
Jeśli planujesz spędzić Święta Bożego Narodzenia nad morzem koniecznie odwiedź nas w Filharmonii i spróbuj świątecznego menu!