Każda kuchnia regionalna ma do zaoferowania wiele smakowitych przysmaków, których nie będzie można sobie odmówić. Jedne z nich to boczniaki po kaszubsku. Jak należy je przyrządzić? Gdzie tkwi ich sekret? Oto kilka wskazówek dla osób, jakie chętnie spróbują potraw, jakie związane są z ziemią kaszubską.
Co należy wiedzieć o boczniakach?
Zanim jednak przyjdzie przyrządzać boczniaki po kaszubsku, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę one są i czy ich spożywanie będzie zdrowe dla organizmu.
Boczniaki są grzybami, które polecane są ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Należy je jeść, ponieważ są one cennym źródłem dużej zawartości białka oraz soli mineralnych. To właśnie w tych specyficznych grzybach można znaleźć m.in. potas, cynk, selen, wapń, sód oraz witaminy z grupy B i witamina D. Należy także wskazać na udział witamin z grupy B (niacyna, kwas foliowy, tiamina, ryboflawina). Nie można zapomnieć także o tym, że właśnie w boczniakach można znaleźć lowastatynę jaka pozytywnie oddziałuje na obniżenie poziomu cholesterolu. Nic więc dziwnego, że boczniaki w panierce tak chętnie przyrządzane są przez wiele osób.
Jak przyrządzić te grzyby po kaszubsku?
Boczniaki w panierce są smaczne. Jednak to nie one nawiązują do tradycyjnej kuchni kaszubskiej. Te grzyby po kaszubsku są bardzo łatwe do przyrządzenia. Wzięły się one tak naprawdę od śledzi, jakie przyrządzone są na modłe kaszubska. Geneza tego przepisu jest bardzo długa i może zaciekawić wiele osób. Jednak to nie o tym będzie teraz mowa, a o boczniakach, których przyrządzenie żadnej osobie nie będzie sprawiać żadnego problemu.
Przepis na boczniaki po kaszubsku
Składniki:500 g boczniaków,olej do smażenia,2 cebule,6 suszonych śliwek.
Do tego przydadzą się następujące przyprawy: 2 goździki, 2 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 1 łyżeczka ostrej papryki, 1 łyżeczki soli, spora szczypta czarnego pieprzu, 1 łyżeczka gorczycy, 1/4 łyżeczka cynamonu, 1/2 łyżeczki majeranku, sól. Nie można zapomnieć o tym, że przyprawy dodaje się tak naprawdę według własnych upodobań.
Oprócz tego przydadzą się także:3 łyżki koncentratu pomidorowego,2 – 3 łyżki octu,2 łyżki sosu sojowego,1/2 szklanki wody,3 – 4 łyżki oleju lnianego,1 – 2 ogórki kiszone.
Przyrządzenie boczniaków po kaszubsku
Pocięte w paski boczniaki należy wrzucić na rozgrzaną patelnię. Całość należy usmażyć na złoty kolor. Potem boczniaki należy odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Na tej samej patelni należy usmażyć cebulę razem ze śliwkami, jakie będą pokrojone w półksiężyce. Po jakiejś minucie do zawartości patelni należy dodać wszystkie przyprawy. Należy odczekać aż cebula zmięknie, co też stanie się po ok. 3 minutach. Oprócz oleju lnianego i ogórków należy dodać teraz wszystkie pozostałe składniki. Całość należy dusić pod przykryciem przez ok. minutę. Dopiero potem można dodać boczniaki. Dusić przez następne 3 minuty. Całą zawartość patelni należy przełożyć do plastikowego pojemnika. Po tym jak całość przestygnie, ogórka należy pokroić na drobno i razem z olejem dodać do pojemnika. Zawartość można zjeść od razu lub odstawić do lodówki.
Na tradycyjne boczniaki po kaszubsku z nowoczesnym twistem wpadnij do naszej restauracji. W naszym menu znajdziesz wiele potraw o kaszubskich korzeniach!